"Tarihi Şebinkarahisar Kalesi ilçenin simgesidir. "

Tarihi Şebinkarahisar Kalesinin Işıklandırılması Planlanıyor 

Kaymakam Taner Tengir den alınan değerlendirmeler “Tarihi Şebinkarahisar kalesi en kısa sürede ışıklandırılacaktır” diyerek ilk müjdeyi verdi.

471 mülki amiri kapsayan 2018 yılı kaymakamlar kararnamesi ile Adana / Pozantı İlçesi Kaymakamı iken Giresun / Şebinkarahisar’a atanan ve 20 Eylül 2018 tarihinde görevine başlayan Taner Tengir,

Şebinkarahisar da ilk önce Afrin Zeytindalı Operasyonunda 5 Şubat 2018 tarihinde şehit düşen Tank Uzman Ufuk Aktağ’ın ailesini ziyaret etti.

Göreve geldiği günden itibaren ilçeyi inceleme çalışmalarına devam eden Sayın Tengir,   Şebin medya muhabiri Gülsen Akyol Mutlu’ya şu açıklamalarda bulundu.

“Göreve başlayalı henüz 15 gün oldu. Beni Şebinkarahisar mülki amiri olarak görevlendiren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip  Erdoğan olmak üzere tüm devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Böyle güzel bir ilçede görev yapmanın gururu ve mutluluğu içindeyim, görev yerimin burası olması benim için büyük bir şans oldu. Çünkü Şebinkarahisar da bir şehir ve bir kent kültürü yansıması var. Gerek tarihi varlıklarıyla , gerekse karşılaştığım halkın konuşmalarında kültürel yapıya sahip olunan bir dil ile anlatılan ifadeler bir çok ilde görülmeyen kültür farkını bu ilçede yansıtabilmekte. Tarihi Şebinkarahisar Kalesi ilçenin simgesidir. En kısa sürede buranın belediyemiz ile işbirliği yaparak ışıklandırılmasını sağlayacağız. Bu çalışmayı hızlandıracağız , kale çevresinin ise bakımlı hale gelmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. İlçenin tarihi varlıklarına değer vererek turizm hareketliliğinin sağlanması ilçenin gelişmesi için önemli rol oynamaktadır.

İlçede var olan Dikmentepe ye de seyir tepesi kazandırılması için proje çalışmalarını değerlendireceğim. Gün batımı ve gün doğumunun bu tepeden seyir edilmesi şehre ve turizme ayrı bir değer kazandıracaktır.

Meryemana Manastırı, Çağlayan Şelalesi ve daha bir çok tarihi varlıklarıyla ayrı bir güzelliğe sahip ilçenin değerini bilmek lazım Şebinkarahisar’ın tarım arazileri hayli geniş .

Buraların zirai alanlarının da değerlendirilmesi bir veterinerlik fakültesi kazandırılması konusunda çalışmaların yapıldığı ifade edilmekte. Bu çalışmalar nihayetlenebilirse ilçenin öğrenci potansiyeli genişleyebileceği gibi arazilerinde verimli hale gelmesi söz konusudur. Şebinkarahisar yerleşkesinde ilçeye güzel bir üniversite binası kazandıran STK temsilcilerini de taktir ve tebrik ediyorum.

Bizlerde elimizden geldiğince hizmet ederek ; ilçenin tarihi kültürel ve sosyal değerlerini korumaya geliştirmeye ve yapılandırmaya gayret edeceğiz. Ben Şebinkarahisar’ ı ve Şebinkarahisar halkını çok sevdim” diyerek sık sık halk ve kurum toplantıları yaparak eğitimden - sağlığa , ve halkın sorunlarının çözümlenmesine yardımcı olacağını belirtti.

Şebin medya: Gülsen Akyol Mutlu