3. sınıf öğrencileri olimpiyatlara yetiştirilecek

 Şebinkarahisar da 200 3. sınıf öğrencileri " sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme projesi" kapsamında taramadan geçti 

984.JPG - 140,18 kB

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde  hayata geçirilecek olan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında ilerleyen zamanlarda olimpiyatlarda yarışacak öğrenciler için çeşitli alanlarda tarama yapıldı.  

İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü  beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörleri tarafından ŞEBİNKARAHİSAR GENÇLİK İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ kapalı  spro salonunda   veli onay izni bulunan 3. sınıf öğrencilerine yönelik ; kayıt masasında yapılan kayıttan sonra , boy ve kiloları alınan öğrencilerin, el kavrama, dikey sıçrama, geriye top atma, çeviklik, 20 metre sürat koşusu alanlarında testleri yapılarak ilerleyen zamanlarda spor faaliyetlerinde hazırlanarak olimpiyatlarda bulunması sağlanacaktır.

İl Gençlik Spor Müdürlüğü yetkililerinden  aktarılan bilgilere göre ;

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla olimpiyatlara yetiştirilecek öğrenciler için geçen yıl başlatılan bu taramanın bu yıl ikincisinin yapıldığı spor yeteneğine sahip öğrencilerin bu alanda yetiştirilebilmesi için en uygun yaşın 3. sınıf  yaş grubu olduğu her yıl 1 milyon 200 bin öğrencinin hedeflendiği ve her yıl % 1 sporcuya ulaştırmak olduğu,  

 ilk önce % 10 öğrenci potansiyeli elde edildiği ve onların belli eğitimden geçirdikten sonra nihayetinde % 1 e ulaşmak ve buradan da olimpiyatlara  ilerde sporcu hazırlayabilmek olduğu ,  bir müddet sonra da bu öğrencilerin  branşlaştırmak olduğu ifade edildi. .

Türkiye genelinde yapılan ve il potansiyelinde merkez ve ilçelerde yapılan taramada % 65 lere ulaşıldığı, bu yılki  hedefin  %90 lara ulaşabilmek olduğu belirtildi.

 Bu yıl 11 Ekim 2018 tarihinde başlayan taramanın  3 ay boyunca devam edeceğini  haftanın Perşembe Cuma günleri 9 merkezde  bu taramaların sürdürüldüğü aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

Daha sonraki aşamalarda ise;

Taramadan geçen ve yetenekli öğrencilerin verilerinin alındığı  bu verilere göre de ileride sporcu olup olamayacaklarına karar verildiği,  bu verilerin  Gençlik ve Spor Bakanlığında bulunan bilim kurulunda    değerlendirildiği,  Türkiye genelinde kriterlere giren öğrencilerin % 10  kadarının alındığı  2. aşama için tekrar eğitime alındığı ve  bu  eğitimden sonra da tekrar eleme yapılarak branşlaşmaya  yönelik eğitimlerin verildiği böylece Türkiye de ilerleyen yıllar için olimpiyat sporcularının yetiştirildiği kaydedildi.

Şebin medya: Gülsen Akyol Mutlu